Станіслав Антоній Щука

Він був втіленням «річпосполитської мрії» – коли син незаможного шляхтича ставав найголовнішим радником короля, тай загалом був «і король, і сенатор, і печатник». Він був Станіславом Антонієм Щукою – регентом, референдарем, старостою, маршалком сейму, підканцлером Великого князівства Литовського, радником трьох королів Речі Посполитої: Міхала Вишневецького, Яна ІІІ Собєського й Августа ІІ.

1. Народився 1652 року. Був сином незаможного шляхтича, що жив з солдатського ремесла. Саме тому йому закидали, що

«… з малого звик мати пана над собою…»

2. Єдиним помічником в кар’єрному злеті Станіслава Щуки був його родич й опікун – Казимир Ян Щука, хелмінський біскуп. Завдяки йому Станіслав Антоній Щука отримав посаду королівського секретаря у 1675 році.

3. Королівських секретарів було багато. І тільки деякі з них були приближені до короля і його справ. Для цього недостатньо було мати зв’язки – краще хороші практичні навики. Станіслав Щука відзначався старанним навчанням й працьовитістю, досконало знав право.

«найвірніший королівський міністр… обережний, красномовний і досить залежний від двору»

Ян ІІІ Собєський – король Речі Посполитої

4. Був з Яном ІІІ Собєським під Віднем, де сильно занедужав. Ян ІІІ завжди залишався для нього тим королем, який врятував Леопольда І у 1683 році.

5. Неофіційний лідер прокоролівської партії у протистоянні з опозицією. Для прикладу, саме його звинувачували в тому, що сейм 1693 року не відбувся (влада посилалась на хворобу короля, насправді просто не бачила потреби в його проведенні). Тоді Домінік Міхал Слушка оголосив:

«як тільки буде той королівський універсал (в справі відкладенні сейму) читатись, то однією дошкою дам в лоб канцлеру (Єжи Альбрехт Денгофф), а другою пану коронному референдарію (Станіслав Щука)».

6. Речник й реалізатор династичної програми із забезпечення Якуба (син Яна ІІІ) короною. Влітку 1687 року допомагав йому в подільській військовій кампанії проти турецьких військ.

«перший у Польщі по спроможності до всяких експедицій»

7. У 1691 році Станіслава Щуку не відправили на переговори до Туреччини, бо переживали, що його там залишуть як заручника.

8. Автор шлюбного контракту й вів переговори з баварським електором Максиміліаном ІІ за руку Терези Кунегунди, дочки Собєського.

«надійний королівський друг»

9. Його голос був рівноцінний сенаторським.

10. Терміни сеймиків і сейму 1695 року встановлювали з королем у лазні 🙂 .

служив «пану душею й розумом, пані – тілом»

Марія Казимира – королева Речі Посполитої, дружина Яна ІІІ Собєського

11. 6 лютого 1695 року одружився з Констанцією Марією Потоцькою. На шлюб Ян ІІІ подарував йому землі на схід від Дніпра, що не мало жодної матеріальної цінності, а було просто титулярною власністю. У пасквілях писали, що Щука довго не одружувався, через зв’язки з королевою Марією Казимирою.

12. Смерть Яна ІІІ ознаменувала завершення «золотого віку» Станіслава Антонія Щуки.

P.S. Подані цитати – думки сучасників про Станіслава Антонія Щуку. Взяті вони зі статті: Konofka M. Stanisław Antoni Szczuka – dygnitarz y przyjaciel Jana III // Studia z dziejów epoki Jana III Sobieskiego. Wrocław, 1984. Acta Uniwersitatis Wratislaviensis No 726. Historia XLVII. S. 211-219.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *